sobota, 17 grudnia 2011

Kiedy na ryby

Kiedy tylko ma się  ochotę  . Lecz jest wiele czynników które pomagają nam podjac decyzje czy dzisiejszy dzien jest dobry na wyprawe po wielką rybę  np Pogoda ..
Każdy dobry rybak wie kiedy warto wybrać się na ryby. Pogoda podczas połowów jest głównym czynnikiem decydującym o ilości złowionych ryb. Najbardziej wytrawni rybacy twierdzą, że ryby najlepiej biorą, gdy niebo jest całkowicie zasnute chmurami, a wiatr wieje z zachodu. Takie zjawiska pogodowe w lecie pojawiają się zawsze po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego. Najczęściej dzień po upalnym dniu, zakończonym burzami i ulewami. Gdy chłodny front przejdzie, a opady ustaną, natychmiast zaczyna napływać chłodniejsza i bardziej wilgotna masa powietrza znad Atlantyku. W porównaniu z poprzednim dniem temperatura potrafi być o ponad 15 stopni niższa. Właśnie dzień po burzowym froncie najlepiej nadaje się na wyprawę nad rzekę. Ryby wówczas same cisną się na wędkę. Ma to związek z zawartością tlenu w wodzie zależną do stanu warunków atmosferycznych
Istnieje mit że ryby doskonale biorą po burzy.  Także jest drugi mit że ryba po deszczu lub w deszczu bierze lepiej i to jest sprawdzone. Jest to spowodowane tym że owady nad zbiornikiem wodnym są przez krople deszczu zgarniane na wodę, ryba to wie i żeruje nie odróżniając przynęty od owadów w wodzie.
Ciekawy jest fakt że ryby biorą bardzo słabo lub wcale podczas pogody bezwietrznej, to znaczy gdy wiatr jest niewyczuwalny. Podczas wyjazdu na ryby powinien być choć lekki wiaterek. Istotną sprawę także przedstawia ciśnienie, im jest wyższe tym  ryba lepiej bierze i im jest niższe od normalnego także. Co to jest normalne ciśnienie – otóż stan barometru jaki ma większość dni w tygodniu.

Ryby zaczynają brać z nastaniem ciepłych miesięcy, tutaj mowa rybach nie mięsożernych i płotkach gdyż one biorą cały rok. Miesiące ciepłe nie oznaczają że zawsze wyjdzie nam połów ale jest to początek sezonu łowieckiego. Wszystko zależy od temperatury wody. Woda w stawie nagrzewa się szybciej niż w jeziorze i rzece lub morzu. Jest to zależne od wielkości zbiornika wodnego, jego głębokości oraz dopływach rzek do zbiornika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz